De gemeente Borne biedt een regeling aan waarmee boeren en grondeigenaren kruidenrijke akkerranden kunnen aanleggen. Dit draagt bij aan biodiversiteit, duurzaamheid en een aantrekkelijk landschap. Maar wat houden deze akkerranden precies in, en waarom zou je eraan meedoen? We spraken met Teun Jan, specialist in het inzaaien van bloemenranden, over het hoe en waarom van dit project.
Het belang van kruidenrijke akkerranden
“Kruidenrijke akkerranden hebben meerdere voordelen,” legt Teun Jan uit. “Ze helpen de biodiversiteit en ondersteunen insecten, maar ze brengen ook verbinding. Boeren en natuurliefhebbers kunnen elkaar hierin vinden, en het levert mooie gesprekken op. Soms gaat het niet eens puur om biodiversiteit, maar gewoon om een mooier landschap.” Deze akkerranden trekken nuttige insecten aan, zoals bestuivers en natuurlijke plaagbestrijders. “Een vogel kiest pas een nestplaats als er het hele jaar door voldoende voedsel is. Met deze bloemenranden bieden we langere tijd beschutting en voeding, wat helpt om de populatie in stand te houden.”
Hoe werkt het inzaaien?
Teun Jan heeft een speciale machine ontwikkeld om de randen efficiënt in te zaaien. “Het is een drie meter brede machine achter de trekker, die het gras verwijdert en de bodem voorbereidt. We gebruiken twee verschillende zaaimachines: een voor grove zaden en een voor fijne zaden. Veel mensen denken dat je de bloemen zomaar in de grond kunt strooien en dat ze vanzelf groeien, maar een bloem heeft zwarte grond nodig. De natuur kunnen we niet sturen, maar we kunnen het zaaiproces wel optimaliseren.”
Een veelgemaakte fout is het te vroeg maaien van de akkerranden. “Mensen maaien in het najaar, maar je moet het eigenlijk laten staan. Dit zorgt ervoor dat er in de winter nog voeding beschikbaar is en dat de rand het volgende jaar weer mooier terugkomt zonder te veel grasvorming.”
Voordelen voor boeren en particulieren
Naast de ecologische voordelen biedt deelname aan dit project ook praktische voordelen voor boeren en grondeigenaren. “Voor boeren kan het bijdragen aan tegemoetkomingen van de overheid, zoals eco-regelingen. Het wordt compleet verzorgd, dus ze hebben er geen omkijken naar,” vertelt Teun Jan.
De gemeente Borne stimuleert deze ontwikkeling actief door een regeling aan te bieden. Boeren en grondeigenaren kunnen gebruikmaken van een subsidie die de kosten grotendeels dekt. De enige voorwaarden voor deelname zijn dat de akkerrand minimaal drie meter breed en honderd meter lang moet zijn. “We zaaien nu al jaren in de Hof van Twente, waar we ieder jaar tussen de 50 en 60 kilometer aan akkerranden realiseren. In Borne moeten we nog bekendheid opbouwen, maar zodra mensen weten dat het weinig moeite kost, komt de interesse vanzelf.”
Twijfels? Gewoon doen!
Voor boeren en particulieren die twijfelen over deelname heeft Teun Jan een duidelijke boodschap: “Gewoon doen. Het kost weinig moeite en het voegt altijd iets toe. De bloemen zijn niet schadelijk voor gewassen en dragen juist bij aan een beter ecosysteem. Bovendien wordt alles voor je geregeld. Dit is een kans om het tegen zeer geringe kosten eens uit te proberen. De stap naar een duurzamere landbouw en een kleurrijker landschap hoeft niet groot te zijn. Met een kleine investering kunnen boeren en particulieren bijdragen aan een mooiere en gezondere leefomgeving voor mens en natuur." Aanmelden kan via de website van Hooltwark. (KDS)
© BorneBoeit. Op onze artikelen en beeldmateriaal rust copyright.
Voor meer informatie raadpleeg de spelregels.