Buren zijn de overlast beu
LEEGSTAANDE PAND AAN DE GROTESTRAAT HEEFT GROTE AANTREKKINGSKRACHT OP DE JEUGD

Buren zijn de overlast beu

Al meer dan twintig jaar staat het pand aan de Grotestraat 220 leeg. Overeenstemming tussen de gemeente en pandeigenaar Frans van Schoot over een mogelijke herontwikkeling is er nog altijd niet. Ondertussen verkeert het pand in een ernstig verpauperde staat. Er zijn al vaker vragen over gesteld en zorgen geuit over de veiligheid.
 

Politie wekelijks, soms dagelijks voor de deur

Daar komt bij dat het pand een grote aantrekkingskracht blijkt te hebben op groepen jongeren die er heel regelmatig op huisbezoek gaan, ondanks het bordje ‘Verboden toegang’. De buren in het naastgelegen appartementencomplex zijn er klaar mee. “De politie staat hier wekelijks voor de deur, vorige maand zelfs dagelijks. Maar als de politie er is, zijn de jongens vaak al weg”, vertellen ze. “Het is ’s avonds en ’s nachts een hoop gestommel en gedoe hiernaast, maar afgezien daarvan is het ook gewoon gevaarlijk.”
 

“Het is voor de jeugd natuurlijk superinteressant, zo’n leeg pand. Dat is spannend. Maar het pand verkeert in een heel slechte staat en er worden door de jongeren ook vuurtjes gestookt. Je moet er niet aan denken dat daar brand uitbreekt.” Dat er onenigheid is tussen pandeigenaar en gemeente weten ze. “Als je in de clinch ligt, prima. Maar maak het de jeugd niet zo gemakkelijk en sluit ondertussen het terrein hermetisch af.”
 

Gemakkelijk toegankelijk

Volgens de buren is het kinderlijk eenvoudig om in het pand en op het terrein te komen. BorneBoeit nam de proef op de som en constateerde dat het terrein op meerdere plaatsen zonder veel moeite toegankelijk is. Aan de linkerzijde van het pand is een bouwhek geplaatst, dat met een tyrap aan de beschadigde muur is bevestigd. Een peulenschil om het bouwhek opzij te schuiven. Tussen het pand en dat van de buren bevindt zich een gang. De toegangspoort is door de buren zelf maar dichtgeschroefd. Aan de achterzijde is het terrein eenvoudig bereikbaar via een brandtrap en een sprong over de tuinafscheiding. Een bewoner heeft de schutting inmiddels verhoogd om de route minder aantrekkelijk te maken, maar ook via de naastgelegen schuurtjes is het terrein bereikbaar. Tot slot is er een tuinpoort die volledig buiten het zicht eenvoudig kan worden beklommen.
 

Eenmaal op het terrein valt het huizenhoge onkruid op, met daartussen veel afval, zoals kapotte drankflessen. Het pand zelf mist aan de achterzijde delen van de aftimmering, waardoor binnenkomen niet moeilijk is. De vloer ligt bezaaid met reclamefolders, opnieuw flessen sterke drank en – vreemd genoeg – een skibroek. Ook zijn er duidelijke sporen van open vuur. Het terrein vormt een geheel met dat van het uitgebrande pand van bloemenzaak Erica. Van dat pand ligt de volledige achtergevel eruit.
 

Fatbikes

“Het is gewoon een puinhoop. En dat trekt aan.” De politie heeft de buren geadviseerd om in ieder geval te blijven melden, maar veel effect lijkt dat niet te hebben. “Laatst hoorde ik de jongens overleggen hoe ze hun fietsen – veelal fatbikes – het beste neer konden zetten om zo snel mogelijk weg te zijn als de politie komt. Toen zei ik: ‘Zal ik ze nu maar vast meteen bellen dan?’ En toen waren ze weg.” Maar aanspreken werkt niet altijd. “Vaak krijg je ook gewoon een grote mond terug en trekken ze zich nergens wat van aan.”
 

De overlast wordt er volgens de bewoners niet minder om. Zij vrezen dat de situatie in de schoolvakantie alleen maar erger wordt, wanneer jongeren zich vervelen en op zoek zijn naar een verzetje.
 

Reactie gemeente

De gemeente houdt de situatie rond het pand aan de Grotestraat nauwlettend in de gaten en werkt daarbij samen met de eigenaar, de politie en verschillende maatschappelijke partners om overlast en onveilige situaties te voorkomen. Dat blijkt uit antwoorden van het college op vragen over de aanpak van het leegstaande pand.
 

Volgens de gemeente wordt de locatie actief gemonitord door bouwinspecteurs, boa’s, de politie en jongerenwerk. “Het pand en het omliggende terrein maken deel uit van de reguliere surveillancerondes. Tijdens deze controles wordt contact gelegd met jongeren en andere personen die zich op of rond het terrein bevinden. Tegelijkertijd vindt overleg plaats met de eigenaar over maatregelen om onbevoegde toegang tot het terrein te voorkomen en de bestaande afsluitingen in stand te houden.”
 

Maatregelen en handhaving

Ondanks de verboden toegang is er tot nu toe niet verbaliserend opgetreden tegen personen die het terrein betreden. De gemeente geeft aan dat politie en boa’s per situatie beoordelen welke interventie mogelijk en passend is. Bestuursrechtelijk zijn inmiddels maatregelen genomen die erop zijn gericht de toegang tot het terrein te beperken en de veiligheid te vergroten. Welke maatregelen dat precies zijn, maakt de gemeente niet bekend. Ook over individuele handhavingstrajecten worden geen mededelingen gedaan.
 

Of er op korte termijn aanvullende maatregelen volgen, hangt volgens de gemeente af van de ontwikkelingen ter plaatse. “De situatie wordt voortdurend beoordeeld en wanneer dat nodig blijkt, kunnen extra maatregelen worden getroffen. In het overleg met de eigenaar ligt de nadruk op het waarborgen van de veiligheid voor omwonenden en het voorkomen van onbevoegde toegang.”

 

De controle op de afsluiting van het terrein gebeurt niet alleen door gemeentelijke toezichthouders, maar ook door politie en boa’s tijdens hun reguliere surveillancerondes. “Daarbij wordt gekeken of de aangebrachte afsluitingen nog voldoen en correct worden nageleefd.”

 

‘Verantwoordelijkheid afsluiting bij de eigenaar’

“Voor het daadwerkelijk afsluiten en afschermen van het terrein ligt de verantwoordelijkheid bij de eigenaar van het pand. Van hem wordt verwacht dat hij maatregelen treft waardoor onbevoegden geen toegang meer kunnen krijgen. De gemeente ziet samen met politie en boa’s toe op de naleving hiervan en kan, waar dat binnen haar bevoegdheden mogelijk is, handhavend optreden om de veiligheid te bevorderen.”
 

De gemeente vraagt inwoners die vragen of zorgen hebben rechtstreeks contact op te nemen met de gemeente. (AJ)

 

© BorneBoeit. Op onze artikelen en beeldmateriaal rust copyright.
Voor meer informatie raadpleeg de spelregels.

Deel
De link is gekopieerd naar het klembord!
reageren op deze pagina
JB — 23 jul 2026
"Het pand en het omliggende terrein maken deel uit van de reguliere surveillancerondes" Anders gezegd met heel mooi weer rijden we er 2x per maand langs tijdens normale kantoortijden. In normale taal: Verwacht van ons niet dat we iets gaan doen...
Ronald Vingerling — 12 jul 2026
Ik heb het document waarop Fons Lohuis doelt, even opgezocht. Hier een paar zinnen daaruit. Burgemeester en wethouders kunnen handhavend optreden tegen vervallen of verwaarloosde panden op basis van het Bouwbesluit, de welstandnota en via de Woningwet. In het Bouwbesluit is het onder meer verboden: om een woning op een brandgevaarlijke manier te gebruiken; om die te laten vervuilen; en om een woning op een hinderlijke wijze te (laten) gebruiken. In artikel 1a Woningwet is bovendien een vangnetbepaling opgenomen. Op grond van deze bepaling is het verboden om door de staat of het gebruik van de woning een gevaar voor de gezondheid of veiligheid te laten ontstaan of te laten voortduren. Uiteindelijk is het mogelijk met bestuursdwang, een last onder dwangsom of een bestuurlijke boete op te treden tegen achterstallig onderhoud.
Waar wachten we op?
S — 11 jul 2026
Misschien kunnen de bornenaren het afval daar ook kwijt achter in die tuin, is nou toch al een puinhoop daar en in Borne met de troep
Misschien als je aan belt doet Sientje zengerink nog wel open.
Was vroeger nog wel een mooi ouderwets winkeltje.
Maar nou........zielig voor de mensen aan de overkant, die kijken er dagelijks tegen aan.
Triest....
Fons Lohuis — 11 jul 2026
Geheel eens met Arnold Vrieling. Bovendien heeft de VNG al in 2022 een Handreiking opgesteld voor gemeenten op verzoek van het ministerie van BZ. " Leegstand te lijf 2.0". Hoe zo in januari 2026 zeggen dat we eerst het instrumentarium in kaart moeten brengen....... .
Arnold Vrieling — 11 jul 2026
Voor de heer van Schoot kan de overlast blijkbaar niet groot genoeg zijn. Zijn waarschijnlijke gedachte: hoe meer overlast hij creëert en hoe meer klachten die oplevert, des te meer de gemeente geneigd zal zijn hem zijn zin te geven met zijn bouwplannen.
Dat gaat de gemeente blijkbaar nog steeds niet doen. Al twintig jaar zien we daarom een patstelling. Alleen de omwonenden zijn hiervan de dupe, niet Van Schoot of de gemeenteraadsleden. Gebeurt er daarom nog steeds niets?
Die jongeren zijn geen oorzaak, maar een gevolg van de leegstand. Doe dáár wat aan in plaats van alleen te surveilleren. Los van de vervelende jongerenoverlast is de aanblik van dit stukje Grotestraat al decennia bedroevend. Een schandvlek voor Borne!
Loek Diemel — 11 jul 2026
Opvallend en ergelijk trouwens dat onze Bornse volksvertegenwoordigers nooit het initiatief nemen om met diegenen welke de overlast ondergaan te spreken. Het is en blijft oorverdovend stil......ook van die kant!!!
Kom raadsleden.... laat je zien en vooral horen aan grotestraat en Ennekerdijk!!!
Nico Freeks — 10 jul 2026
Gemeente Borne heeft wel heel veel tekst nodig voor de mededeling: we gaan en kunnen er niets aan doen, maar we doen alsof het onze aandacht heeft. In werkelijkheid kan de gemeente Borne barweinig met deze situatie.

En van Schoot heb je er echt niet mee hoor. Hij geniet van de negatieve aandacht en voor het geld hoeft hij het niet te doen. Hij wil alleen z'n zin krijgen. Hij maakt handig misbruik van de wetgeving die de gemeente Borne vleugellam maakt.

Sandra Ottolander — 10 jul 2026
Is het ook mogelijk dat dergelijke panden onteigend worden?
ag — 10 jul 2026
wat denk je van het voormalig tattoo schop aan de cuba of grote straat, lijkt er niet op
Herman — 10 jul 2026
Het pand van Erica dan? Staat na de brand ook al jaren leeg.
Patrick — 10 jul 2026
Van Schoot bakt met dit nieuws wel erg zoete broodjes. Het komt op mij over als een pressiemiddel richting de gemeente. Hij wil iets wat volgens de regels niet kan of mag en probeert op deze manier alsnog zijn zin te krijgen. Jammer dat dit over de rug van de bewoners van Borne lijkt te gebeuren.
Britt — 10 jul 2026
Laten we als Bornse inwoners voor dhr. Van Schoot zelf aanspreken i.p.v. de gemeente. Het is toch onvoorstelbaar kinderachtig en asociaal dat dhr. Van Schoot denkt dat hij op deze manier zijn zin krijgt. Kleutergedrag.
wim Hesselink — 10 jul 2026
Volgens mij zijn in de gemeenteraad met B & W afspraken gemaakt over deze panden en beloftes gedaan door B & W dat er voor de zomer van 2026 duidelijkheid zou komen. Dat vind ik nergens terug in dit bericht. Het kan toch niet zo zijn dat er niets gebeurd. Hopelijk gebeurt er iets, want als het kalf verdronken is.... enz.
Loek Diemel — 10 jul 2026
Nog even richting gemeente(raad)Borne,
men koketeert terecht met het unieke en mooie oud Borne maar blijft al meer dan 10 jaar in gebreke!!!! Hoezo beschermd dorpsgezicht????
H — 10 jul 2026
Eens en gelijk het gemeentehuis
Want ze komen eraan de verplichting geld straks ook voor Borne Dus gooi de boel plat geen overlast klaar
Herbert Rikhof — 10 jul 2026
Wat denk je van het nooit afgebouwde ?zorghotel? aan de Bornerbroeksestraat. Een lelijke puist in het landschap!!! Ook dit pand trekt mensen aan die er niet horen.
Borne verpaupert op deze manier!
Gemeente laat dit niet gebeuren en doe er eindelijk iets aan.
Slopen die handel!!!
Arnold Vrieling — 10 jul 2026
Laten we hopen dat de inmiddels aangepaste Leegstandwet soelaas gaat bieden. Gemeenten krijgen door die aanpassing meer mogelijkheden om leegstand aan te pakken en eigenaren te verplichten hun woning of gebouw weer in gebruik te nemen of te geven. Dat is in dit geval hoog tijd: de bouwsels aan de Grotestraat taan al jaren te verkrotten, een schande voor Borne, voor de buurt en niet in de laatste plaats voor de eigenaar.
Loek Diemel — 10 jul 2026
Heel herkenbaar!!!! Aan de Ennekerdijk hebben wij ook twee huizen, nr. 24 en 26, waar de overlast hand over hand toeneemt. Ook hier fatbikers met een enorme grote mond. En we blijven maar wachten tot er echt iets misgaat??? Het derde huis van het blok van drie is bewoond, je moet er niet aan denken wat de gevolgen kunnen zijn voor deze bewoners in geval van een kalamiteit. De bevoegde instanties en eigenaresse kunnen dan niet zeggen we wisten nergens van!!!
Hans — 10 jul 2026
En zo modderen we gewoon nog 20 jaar door...

Eddy Snacks mengt zich direct in de strijd om...

Hele hordes voetballers hebben er gewerkt. Wie vroeger een bijbaantje had bij de Nettorama, liep...
05-08-2026

Meeste nieuwe inwoners Borne komen uit Hengelo

De gemeente Borne was vorig jaar behoorlijk in trek bij nieuwe inwoners van buitenaf. Er...
04-08-2026

Politie betrapt inbreker op heterdaad

Afgelopen nacht deed een man verwoede pogingen om binnen te komen bij Thais op Tafel en Vers en...
03-08-2026

Een verzoek dat wortel schoot

Soms begint een stukje dorpsgeschiedenis met een eenvoudig verzoek. In Borne groeide zo’n...
01-08-2026

Kulturhus organiseert eerste prikkelarme...

Toen Kelly Bekhuis na de Sinterklaasintocht in Borne deelnam aan de prikkelarme ontmoeting met...
31-07-2026

Auto brandt volledig uit op Amerikalaan

Een auto is donderdag rond 11.51 uur tijdens het rijden in brand gevlogen op de Amerikalaan in...
30-07-2026