Beleef de slipjacht rondom Hertme
06-01-2025
EEN STUKJE LEVEND ERFGOED IN TWENTE

Beleef de slipjacht rondom Hertme

Op woensdag 8 januari wordt een prachtige traditie voortgezet: de slipjacht rondom Hertme. Wim Wielheesen, organisator en ervaren ruiter, neemt samen met een groep ruiters en honden de leiding tijdens dit bijzondere evenement dat voor de tweede keer in Hertme plaats vindt. De verzameling start om 13.00 uur bij Jachtlust, maar toeschouwers zijn vanaf 12.00 uur welkom om de voorbereidingen mee te maken.

“Vanaf het verzamelpunt kun je alles zien: de honden worden verwelkomd, en we nemen een stirrup cup, opdat de sloten niet te diep en te nat zijn,” vertelt Wielheesen. “Het is een mooie manier om het evenement ontspannen te beginnen.”

 

Wat is een slipjacht?

Een slipjacht is een traditionele paardensport waarbij de ruiters en honden een kunstmatig geurspoor volgen. Dit spoor, een lap stof met geur, wordt vooraf door het terrein gesleept. In tegenstelling tot de klassieke jacht wordt er niet op dieren gejaagd. De traditie, die door de Koninklijke Nederlandsche Jachtvereeniging (KNJV) wordt bewaakt, is in 2019 toegevoegd aan de lijst van immaterieel erfgoed in Nederland.

 

Wielheesen benadrukt het belang van de traditie: “Slipjacht is immaterieel erfgoed. Het is belangrijk om het in stand te houden, zeker in een regio als Noordoost-Nederland, waar jacht van oudsher populair was onder de textielbaronnen.”

 

De route

De tocht is ongeveer 17 kilometer lang en verdeeld over drie etappes, met pauzes (kill) om de honden te laten rusten. “We hebben de route zorgvuldig uitgezocht in overleg met grondeigenaren,” legt Wielheesen uit. “Het weer is een uitdaging geweest, maar we hebben ervoor gezorgd dat we vooral door droge delen trekken.”

 

De route loopt vanaf Jachtlust richting Albergen en via Zenderen en het Weleveld terug naar Hertme. “De ochtend voor de jacht controleren we alles nog een keer. We maken de linten en draden los zodat alles soepel verloopt,” vertelt hij.

 

Een unieke beleving

Wielheesen deelt zijn favoriete moment: “Het ultieme moment is wanneer je met de honden en je paard door de prachtige Twentse natuur gaat. "Toeschouwers zijn welkom bij het verzamelpunt bij Jachtlust, waar ze het vertrek van de ruiters en honden van dichtbij kunnen meemaken. Bij extreme weersomstandigheden worden updates gedeeld via de Facebookpagina ‘Slipjacht Hertme’. (KDS)

 

 

© BorneBoeit. Op onze artikelen en beeldmateriaal rust copyright.
Voor meer informatie raadpleeg de spelregels.

Deel
De link is gekopieerd naar het klembord!
reageren op deze pagina

Melbuulkes onthullen nieuwe carnavalswagens

Het is een bijzonder jaar voor carnavalsvereniging De Melbuulkes uit Borne. Niet alleen...
15-02-2025

Race tegen de klok tot carnaval

Op zaterdag 1 maart is het weer tijd voor de Grote Bornse Carnavalsoptocht en trekt er een bont...
06-02-2025

Audities Man van Beton

In juni vinden in het Openluchttheater Hertme vier voorstellingen plaats van de theaterproductie...
31-01-2025

Body, mind en spirit markt Kulturhus

Levenskunst, vitaliteit, zingeving en inspiratie – allemaal thema’s die op zaterdag...
29-01-2025

57ste installatie Stadsprins

Terwijl het buiten vooral grijs en grauw was maakte het Kulturhus zich zondagmiddag op voor een...
19-01-2025

Dit zijn de hoogheden van de Kolkleu

Hij noemt zijn Adjudant zelf “prinswaardig”, maar staat toch echt zélf aan...
18-01-2025