“Veronderstel, ik noem maar wat, dat er in het najaar andere verkiezingen zijn…”, zei burgemeester Jan Pierik afgelopen dinsdag in de raadsvergadering. Terwijl hij dit uitsprak, zat naast hem een hoopvolle wethouder David Vermorken met een ‘fingers crossed’-gebaar. Exact een week later stapt de PVV uit het kabinet en zijn die landelijke verkiezingen dit najaar vrijwel zeker geworden.
Afgezien van alle landelijke commotie en de gevolgen die een kabinetsval met zich meebrengt, lost het in Borne wél een klein probleempje op. Waar gaat het over? Vorige week stond het voorstel op de agenda om als gemeente Borne opnieuw deel te nemen aan het experiment met een nieuw stembiljet.
Experiment nieuw stembiljet
Het nieuwe stembiljet biedt veel voordelen. Zo is het een stuk handzamer en zijn er hulpmiddelen beschikbaar voor mensen met een beperking. Maar er zijn nog wel wat kinderziektes die eerst moeten worden opgelost voordat het nieuwe systeem landelijk kan worden ingevoerd. Zo is er bijvoorbeeld nog een te hoog percentage ongeldige stemmen. Op het moment dat de discussie in de gemeenteraad plaatsvond, leek het erop dat de eerstvolgende verkiezingen de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar zouden zijn. En daar zat de angel. De foutmarges hebben bij lokale verkiezingen namelijk een groter effect. “Een te groot risico als je het op plaatselijk niveau afzet,” vond Leo Graafhuis (VVD).
Bezwaren bij lokale verkiezingen
Een van de redenen om tot een ander stembiljet over te gaan is het enorme aantal partijen bij sommige verkiezingen. “Bij de lokale verkiezingen in Borne is dat maar tien procent van wat er bij de Europese verkiezingen op de lijst staat. Het stembiljet is hier dus al kleiner en overzichtelijker,” zei Ernst Janssen (D66). Bert Oude Lansink (LBHZ) vond dat het ontbreken van een naam naast het aangekruiste nummer lokaal een probleem is. “Juist lokaal speelt de herkenbaarheid van kandidaten een grote rol.” Bo ter Braak (CDA) voegde daaraan toe: “Veel mensen stemmen op een lijstduwer en dan loop je het risico op een nummer te stemmen waar geen kandidaat achter staat. En die stem is dan ongeldig.”
GB90 en GrLi/PvdA stelden daartegenover dat de voordelen zwaarder wogen dan de nadelen. Marja Zandjans (GrLi/PvdA): “We willen en kunnen de vooruitgang niet tegenhouden.”
Compromis
Burgemeester Jan Pierik, portefeuillehouder op dit onderwerp, vindt het belangrijk om te blijven deelnemen aan het experiment. “Het zou jammer zijn als wij zouden afhaken. Voor het onderzoek is het van belang dat de omstandigheden gelijk blijven. Je kunt beter beoordelen wat het effect van een verandering in het proces is als dezelfde vijf gemeenten blijven meedoen.” In het grotere belang vond hij dat Borne opnieuw zou moeten besluiten aan het experiment deel te nemen. Maar hij zag ook de bezwaren van de gemeenteraad in relatie tot de gemeenteraadsverkiezingen.
Een compromis werd gevonden door te besluiten: ‘experimentgemeente te zijn bij de volgende verkiezingen, tenzij dit gemeenteraadsverkiezingen zijn.’ Nog geen week later bleek het compromis een oplossing voor een probleem dat zichzelf al had opgelost. (AJ)
© BorneBoeit. Op onze artikelen en beeldmateriaal rust copyright.
Voor meer informatie raadpleeg de spelregels.