
Dit jaar viert de Bornse Harmonie haar honderdjarig bestaan – een eeuw vol muziek, doorzettingsvermogen en Bornse trots. Een mijlpaal die groots wordt gevierd met bijzondere concerten, een spectaculair circusoptreden en zelfs een concertreis over de grens.
Historie
De weg naar de harmonie zoals we die nu kennen was allesbehalve rechtlijnig. Al aan het einde van de negentiende eeuw richt textielbaron Jacob Spanjaard muziekvereniging Ons Genoegen op, met door hemzelf bekostigde instrumenten en een flinke dosis ambitie. Fusies volgen, namen veranderen, en even lijkt de Bornse Harmonie al geboren. Tot religieuze spanningen roet in het eten gooien: wanneer de katholieke muziekvereniging St. Stephanus wordt opgericht en katholieke muzikanten door de pastoor worden opgeroepen zich daarbij aan te sluiten, trekt Spanjaard uit frustratie de stekker eruit. De instrumenten verdwijnen naar zolder.
Maar muziek laat zich niet opsluiten. In 1926 kloppen vier vastberaden Bornse heren bij Spanjaard aan met een plan voor een nieuwe, neutrale vereniging. Na stevige onderhandelingen mogen de stoffige instrumenten weer klinken. Zo wordt de Bornse Harmonie opnieuw geboren – precies honderd jaar geleden.
Hoogte- en dieptepunten
De geschiedenis van de vereniging kent sindsdien hoogte- en dieptepunten. In 1968 mislukt een poging om te fuseren met St. Stephanus, waarna een aantal muzikanten verdergaat onder de naam Stedelijk Orkest Borne. Tegelijkertijd zijn er tal van muzikale successen. Naast mooie resultaten bij concoursen verzorgt het orkest een optreden tijdens de vriendschappelijke interland Nederland-Turkije in 1958 in het Olympisch Stadion en neemt het deel aan het defilé bij Paleis Soestdijk in 1965. Momenten die het rijke verleden van de vereniging kleur geven.
Die kleurrijke geschiedenis zal dit jubileumjaar ongetwijfeld vaak ter sprake komen tijdens een reeks feestelijke activiteiten.
Reünieconcert met leden en oud-leden
Het jubileumjaar wordt afgetrapt op zaterdag 18 april 2026 om 20.00 uur in het Kulturhus. Leden en oud-leden van harmonie en slagwerkgroep bundelen hun krachten voor een bijzonder reünieconcert. In een afwisselend programma waarin klassiek, musical en pop/rock elkaar ontmoeten, klinken niet alleen vertrouwde melodieën, maar ook herinneringen aan vroeger. Kaarten zijn verkrijgbaar via bornseharmonie.weticket.io.
Koninklijke Militaire Kapel als eerbetoon
Op zaterdag 23 mei 2026 krijgt het jubileum extra glans met een concert van de Koninklijke Militaire Kapel ‘Johan Willem Friso’ in Sporthal De Veste (aanvang 20.00 uur). Dit professionele harmonieorkest van de Koninklijke Landmacht verzorgt doorgaans de muziek bij staatsaangelegenheden zoals Prinsjesdag en staatsbezoeken en speelt een prominente rol tijdens militaire ceremonies. Dat dit prestigieuze orkest speciaal voor het 100-jarig bestaan naar Borne komt, mag gerust een bijzondere erkenning worden genoemd.
Circusconcert onder de grote tent
Op zaterdag 26 september 2026 om 19.00 uur verruilt de Bornse Harmonie de concertzaal voor de circustent. Bij de Paasvuurplaats aan de Oonksweg wacht bezoekers een avond vol verwondering. Het orkest brengt een sprankelend programma, gecombineerd met spectaculaire circusacts en het muziektheatercollectief Omniband — drie muzikanten, 26 instrumenten, goede én slechte grappen en vooral veel muziek.
Concertreis naar Borkum
Ook buiten de landsgrenzen wordt het jubileum gevierd. Van 26 tot en met 28 juni reist de Bornse Harmonie naar het Duitse Borkum voor een concertreis met een optreden op een lokaal muziekfestival.
Het feestjaar wordt afgesloten met het traditionele winterconcert op zaterdag 30 januari 2027. Daarmee sluit de Bornse Harmonie haar jubileum in stijl af — en begint zij vol vertrouwen aan een nieuwe eeuw muziek in Borne. (AJ)
© BorneBoeit. Op onze artikelen en beeldmateriaal rust copyright.
Voor meer informatie raadpleeg de spelregels.