
Hoe ziet een geur eruit? En kun je een smaak vangen in een schilderij? Voor de meeste mensen zijn het vragen waar je niet dagelijks bij stilstaat. Voor Merel Fieret (20), student Docent Beeldende Kunst en Vormgeving aan ArtEZ in Zwolle, vormen ze juist het hart van haar onderzoek. En daar mag iedereen aan meedoen.
Iedereen heeft een beeld bij geur, smaak en geluid
Fieret nodigt mensen vanaf 12 jaar uit om gratis deel te nemen aan een reeks workshops in het Koetshuis in Borne. Daar onderzoekt ze hoe we zintuigen als geur, smaak en geluid ervaren — en vooral hoe verschillend die beleving per persoon is.
Zintuigen als inspiratie
Iedereen kent het: een geur die direct een herinnering oproept, of een geluid dat een bepaald gevoel losmaakt. Maar hoe vertaal je zo’n ervaring naar beeld? Dat is precies wat Fieret wil ontdekken. In haar workshops worden deelnemers uitgedaagd om hun zintuigen bewust te gebruiken. Ze ruiken, proeven en luisteren — en zetten hun associaties vervolgens om in tekeningen, schilderijen of collages. Ervaring met kunst is niet nodig.
“Zodra iemand een pen kan vasthouden, kun je meedoen,” legt ze uit. “Er worden geen eisen gesteld. Het is voor mij een educatieve studie. Ik ben van mening dat er voor iedereen wel een kunstvorm is.” Ze geeft een voorbeeld uit eigen geurassociatie en herinnering uit 2016: ‘een ochtend met mijn moeder in Kijkduin’. De geur van het gerecht leidde naar ingrediënten die ze vervolgens tekende. Dit is een persoonlijke vertaling van een zintuiglijke ervaring.
Van kinderboerderij naar klaslokaal
Fieret woont sinds twee jaar in Borne en is sociaal en betrokken. Waar ze vroeger droomde van een toekomst in de dierenverzorging en hielp op een kinderboerderij, merkte ze al snel dat haar hart ergens anders lag. Tijdens knutselmiddagen ontdekte ze haar passie voor creativiteit én voor het werken met mensen. Ze ziet zichzelf dan ook niet als kunstenaar die alleen in een atelier werkt. “Ik kies bewust voor het sociale aspect en het lesgeven.”
Momenteel loopt ze stage buiten de regio, waar ze werkt met jongeren tussen de 12 en 15 jaar uit oorlogsgebieden die de Nederlandse taal nog niet beheersen. Juist daar ziet ze hoe krachtig beeldende vorming kan zijn.
Drie workshops, drie zintuigen
Voor haar onderzoek ontwikkelde Fieret drie verschillende workshops:
De gratis workshops vinden plaats op 22, 24 en 25 april in expositieruimte het Koetshuis, verspreid over de ochtend, middag en avond. Aanmelden kan via: e-mail Fieretmerel@gmail.com of https://forms.gle/uFz6r7b2s4UE1NsdA
Met haar onderzoek hoopt Fieret niet alleen inzicht te krijgen in hoe mensen zintuigen beleven, maar ook om deelnemers op een nieuwe manier naar hun eigen waarneming te laten kijken. Want wat voor de één een zoete herinnering is, kan voor de ander een heel ander beeld oproepen. (YD)
© BorneBoeit. Op onze artikelen en beeldmateriaal rust copyright.
Voor meer informatie raadpleeg de spelregels.